Evaluering av NDLA
Pressemelding
Rambøll Management Consulting har evaluert prosjektet " Nasjonal digital læringsarena", NDLA, på oppdrag fra Kunnskapsdepartementet, KD. Evalueringen som nå foreligger, er gjennomført i mars 2009, og fagene som er evaluert er norsk, naturfag og helse- og sosialfag, alle Vg1 (første trinn). Rapporten er viktig fordi det på mange videregående skoler nå vurderes om man skal bruke NDLA som læremiddel til høsten.
Rapporten redegjør for den faglige kvaliteten på lærestoff i NDLA. Noen punkter framtrer som særlig interessante:
- Innholdet på NDLA sine sider er av høy faglig kvalitet. Rambøll foreslår at man viderefører dagens strenge krav til kvalitetssikring.
- Innholdet er tynt på enkelte steder og rapporten peker på behovet NDLA har for å bygge ut tilbudet med mer stoff.
- Rapporten påpeker også at innholdet har en presentasjonsform som ligger nær opp til læreboka. Dette gir enkle forhold for lærere og elever som er vant til lærebokas struktur. Samtidig viser det at en til nå ikke har tatt ut det dynamiske potensialet som digitale læremidler kan gi.
- NDLA anbefales å arbeide for å få på plass mer læringsressurser totalt sett (flere fag) for å øke bruksverdien for elever og lærere.
- I internasjonal sammenheng vurderes NDLA som unikt og interessant selv om prosjektet bare delvis kan sammenlignes med andre lands initiativ på området.
Som konklusjon er styret i NDLA meget fornøyd med evalueringen. Den er faglig grundig og trekker opp perspektiver som NDLA ønsker å legge til grunn for fremtidig innkjøp og tilrettelegging av digitale læremidler.
Styret i NDLA er takknemlig for KDs initiativ til en grundig gjennomgang av prosjektet.
Følgende personer kan kontaktes for ytterligere kommentarer:
Styreleder Magne Nesvik, fylkesdirektør i Rogaland, mobil 90752620
Styremedlem Svein Erik Fjeld; fylkesdirektør i Hordaland, mobil 93230560
Daglig leder i NDLA Øivind Høines, mobil 99005647,
e-post: oivind.hoines@post.hfk.no
- Logg på eller opprett en konto for å skrive kommentarer
- Se utskriftsvennlig utgave

reply this post
re
respond
Fant lenka
Hvor er rapporten?