NDLA og eksamen

Det er tillatt å bruke hjelpemidler i forbindelse med avvikling av eksamen i Kunnskapsløftet. IKT er et slikt hjelpemiddel, for eksempel ved gjennomføring av IKT-basert eksamen, dog med klare begrensinger:" Til eksamen i Kunnskapsløftet er alle hjelpemidler tillatt, med unntak av Internett og andre verktøy som tillater kommunikasjon."

NDLA tilbyr digitale læremiddel som gjøres tilgjengelig via internett. Disse læremidlene er altså ikke tillatt brukt i eksamensavviklinga dersom de distribueres via internett. NDLA leverer læremidlene fra én server, og det er teknisk mulig å åpne for nedlasting fra denne uten å gi tilgang til resten av internett. Etter det NDLA kjenner til har Utdanningsdirekoratet så langt sagt nei til å åpne for en slik ordning: Digitale læremiddel skal medbringes på dertil egnet lagringsmedium (CD, USB-pinne etc) som skal kopieres over på den datamaskin som skal benyttes til eksamensavviklinga.

NDLA tilbyr multimediale og sammensatte læremiddel som spenner fra enkle tekster til timeslange video-sekvenser. På grunn av lagringsplassen disse elementene tar er det ikke praktisk mulig å laste hele ndla.no over på en USB-pinne eller DVD-plate. Mulighetene for å nyttiggjøre seg NDLA sine læremiddel på eksamen begrenser seg derfor til følgende:

- utskrift: NDLA sine læremiddel er i størts mulig grad tilrettelagt for utskrift, og et utvalg av utskrifter kan medbringes

- pdf: NDLA sine sider kan lagres som pdf-filer og medbringes på f. eks en USB-pinne

- html: Det er mulig å laste ned hele eller deler av ndla.no på en lokal datamaskin som html-kode, og et utvalg av et slikt web-arkiv kan overføres til f. eks en USB-pinne og medbringes på eksamen

- annotasjoner: Dersom elven har brukt annotasjonsverktøy som f. eks Scrapbook for å notere på ndla sine ressurser kan disse annotasjonene eksporteres til f. eks en USB-pinne og medbringes. På denne måten vil eleven få med både læremiddelet og egne notater.

NDLA jobber med flere tiltak for å tilrettelegge for god bruk av digitale læremiddel på eksamen:

- Skolene vil få mulighet til å sette opp egen server med NDLA-innhold som automatisk synkroniseres med ndla.no. En slik server vil kunne nås på skolenes / fylkeskommunenes lokalnett og derigjennom muliggjøre bruk av ndla-ressurser uten å koble seg til internett (kommer høsten 2010)

- NDLA vil tilby en egen annotasjonsløsning som er integrert med ndla.no og som legger til rette for at elevene oppretter egne kopier av læringsressurser som de kan notere på. Disse notatene kan eksporteres til en minnebrikke (kommer høsten 2010).

- NDLA vil legge til rette for eksport av læringssekvenser i fag slik at det blir mulig å skrive ut eller jobbe med ndla-stoff off-line (kommer vår 2011)